Świat serów jest bogaty w smaki i aromaty. Każdy ser smakuje inaczej i stanowi idealny dodatek do wielu potraw, jednak niektóre z gatunków tego przysmaku pojawiają się na polskich stołach częściej niż inne. Wśród nich znajduje się ser feta, mozzarella, camembert czy wszelkiego rodzaju twarogi.
- Ser feta
- Mozzarella
- Camembert
- Twarogi
- Gdzie kupić dobrej jakości sery?
Oprócz zagranicznych odmian sera, Polacy kochają również rodzime gatunki. Należą do nich głównie najpopularniejsze sery owcze, wytwarzane na Podhalu – oscypek i bryndza, a także wyroby nazywane serami zagrodowymi, czyli sery produkowane przez niewielkich producentów, często w warunkach domowych.
Ser feta
Jednym z najpopularniejszych serów na świecie jest ser feta. Ten typowy dla kuchni greckiej wyrób produkuje się na całym świecie, również w Polsce. Wytwarza się go z mleka owczego, do którego niekiedy dodaje się mleko kozie. Prawdziwa feta nie ma nic wspólnego z mlekiem krowim, jest pozbawiona konserwantów, ulepszaczy smaku czy jakichkolwiek barwników. Oryginalny ser feta ma bardzo wyrazisty smak – słony i pikantny jednocześnie. Jest też nieskazitelnie biały; wszelkie pożółknięcia oznaczają, że ser nie jest oryginalnym produktem lub został wadliwie wyprodukowany. Cechę charakterystyczną fety stanowi krucha struktura oraz wysoki stopień topliwości.
Mozzarella
Równie chętnie jak do Grecji, Polacy wyruszają w podróż kulinarną do Włoch, a tam na stołach króluje mozzarella. Oryginalny wyrób produkuje się z mleka bawolego. Na całym świecie mozzarella doceniana jest za delikatny smak oraz kremową konsystencję. Najczęściej ser ten można kupić w kulkach umieszczonych w serwatkowej zalewie. Mozzarella świetnie sprawdza się jako dodatek do wielu dań nie tylko kuchni włoskiej, ale również polskiej. Można ją stosować jako element kanapek, sałatek, pizzy czy pasty, a także dodatek do dań na słodko.
Camembert
Camembert to niewątpliwie najpopularniejszy ser pleśniowy na świecie. Ten francuski przysmak uwielbiają również Polacy, którzy wykorzystują go jako jeden ze składników tzw. deski serów, podawanej jako dodatek do wina, a także przygotowany na ciepło, najczęściej na grillu. Ser camembert ma okrągły kształt, a na wierzchu pokryty jest białą warstwą pleśni, która nadaje mu charakterystyczny smak. W środku jest miękki, sprężysty, jednolity i kremowy – wszelkiego typu zacieki oznaczają błędy w procesie produkcji sera. Na rynku można znaleźć nie tylko „czyste” sery camembert, ale również te z dodatkami, np. orzechami, grzybami czy ziołami.
Twarogi
Polska kuchnia nie istnieje bez serów białych, nazywanych twarogami. Wytwarza się je głównie z mleka krowiego, do którego dodawane są kultury bakterii kwasu mlekowego. Twarogi mogą mieć różną zawartość tłuszczu – zwykle dostępne są wersje pełnotłuste, półtłuste i chude. Dobry twaróg ma lekko kwaśny smak, a po przekrojeniu gładką konsystencję. Po kolorze można poznać, czy ser został dobrze wymieszany – wówczas ma jednolitą barwę. Używa się go na wiele różnych sposobów, zarówno w daniach wytrawnych, jak i słodkich, a także do produkcji jednego z najpopularniejszych, polskich ciast – sernika.
Gdzie kupić dobrej jakości sery?
Dobrej jakości sery i twarogi ze sklepu online można kupić w każdej chwili i z dostawą do domu. Poszczególne rodzaje serów są również dostępne w sklepach stacjonarnych i marketach. Kupując sery warto zwrócić uwagę na skład produktu i sprawdzić czy nie zawiera zbędnych substancji, mogących mieć wpływ na jakość i smak wyrobu. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie serów renomowanych producentów, co do których ma się pewność odpowiedniej jakości.
Czy te sery są produkowane z polskiego mleka?