1. Światło
Istnieje wyraźny związek między ilością światła, które otrzymujemy, a budzeniem się, ze względu na rytmy okołodobowe. Dlatego pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, aby uaktywnić swój mózg, jest jak największa ekspozycja na światło dzienne. Promienie słoneczne o poranku nie tylko pomagają wyostrzyć umysł, ale także poprawiają nastrój i energię. Dzieje się tak dlatego, że według badań światło jest głównym czynnikiem wpływającym na kortyzol. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo wstajesz zbyt wcześnie lub nie ma okna wychodzącego na zewnątrz, możesz użyć niebieskiej żarówki. Dowody wskazują, że niebieskie światło ma wpływ na funkcje fizjologiczne i może być stosowane w leczeniu zaburzeń snu.
2. Woda
Po przebudzeniu mamy za sobą kilka godzin bez picia wody, od poprzedniej nocy. Możemy doświadczyć lekkiego odwodnienia, które objawia się osłabieniem i zmęczeniem.
Zatem jedyne co musimy zrobić, aby aktywować mózg to nawodnienie. Wtedy też możemy korzystać z dobrodziejstw szklanki wody na pusty żołądek. Ale nie tylko rano należy o tym pomyśleć. Ważne jest, aby pozostać nawodnionym przez cały dzień, aby mózg pozostał aktywny.
3. Muzyka
Jeśli chcemy się nieco ożywić, nie ma to jak melodia, którą lubimy. Muzyka stymuluje mózg, poprawia nasz nastrój i zwiększa optymizm, co z kolei zmniejsza stres i niepokój.
4. Prysznic
To kolejny krok: prysznic. Ciepła czy zimna woda? Oczywiście, że to drugie. Wśród korzyści z zimnego prysznica jest to, że aktywuje krążenie krwi w całym ciele, w tym mózgu. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz lub twój stan zdrowia sprawiają, że ta opcja jest niewskazana, możesz ochlapać twarz zimną wodą z umywalki. To również wstrząśnie Tobą i uaktywni Cię.
5. Aktywność fizyczna
Czy to krótki spacer, trochę pilatesu lub jogi, wszystkie te aktywności podniosą twoją temperaturę i sprawią, że twoje krążenie zacznie pracować, stawiając cię w trybie alarmowym, aby otrząsnąć się z letargu. Polecamy portal https://www.osobistytrener.pl, jeśli nie wiesz, jak zabrać się za ćwiczenia fizyczne.
6. Napary i napoje
Dla osób pijących kawę przyjemny efekt jest odbierany nie tylko w układzie nerwowym, ale także poprzez zmysł węchu i smaku, dzięki pobudzającemu aromatowi i intensywnemu smakowi. Jeśli chcesz cieszyć się tymi doznaniami, możesz dodać do swojej rutyny jakiś napój, np. zieloną herbatę lub inny napar z rumianku czy imbiru. Możesz nawet spróbować czekolady. Kakao zawiera kofeinę (45 miligramów na filiżankę), ale w mniejszych proporcjach w porównaniu do kawy, która ma 100 miligramów na 150 mililitrów.