Espresso jest to silnie skondensowany napój, powstaje poprzez przepuszczenie wody pod dużym ciśnieniem przez zmielone i ubite z odpowiednią siłą ziarna. Jest ono bardzo intensywne i aromatyczne.
Na jego podstawie może zostać zrobiona: biała kawa, cappuccino, american, bądź caffé latte. Espresso można podawać również samodzielnie lub ze szklanką wody, dzięki której będziemy mogli przepłukać swoje kubki smakowe, co tylko pogłębi aromat. Może ono być pite zarówno z cukrem, jak i także bez niego. Podawane espresso ma bardzo mała objętość (do 50 ml), dzięki temu możliwe jest wyeksponowanie wielu nut smakowych.
Jakie są właściwości espresso?
Do zaskakujących właściwości espresso możemy zaliczyć fakt, iż:
- zawiera mniej kofeiny, niż kawa parzona w zwyczajnej szklance,
- zawiera dużo witamin i minerałów, przez co może korzystnie wpływać na organizm.
Co wpływa na jakość espresso?
Na jakość robionego espresso ma wpływ wiele czynniki, ale są nimi przede wszystkim:
- fakt, czy woda była filtrowana,
- ciśnienie wody,
- temperatura wody (około 90-92 stopni Celsjusza) ,
- pH wody,
- czas parzenia (25-30 sekund),
- jakość ziaren (te, które są przeznaczone do espresso, wypala się dłużej od tych, które zaparza się w zwykłej szklance- dzięki temu jest w nich dużo aromatów)
- filiżanka, w jakiej je podajemy- powinna ona być porcelanowa, wysokiej jakości oraz dobrze podgrzana,
- jakość ekspresu oraz młynka do kawy,
Dzięki zachowaniu odpowiednich parametrów nasze espresso będzie zakończone cremą, która świadczy o jakości oraz o poprawnym zaparzeniu. Właściwa crema powinna mieć orzechowy kolor. Składa się z pęcherzyków powietrza oraz olejków eterycznych. Otrzymany napój jest silnie aromatyczny, może nim być zapach: winny, czekoladowy, orzechowy, kwiatowy.
Dla ciekawskich pozostawiamy link do artykułu o 4 najpopularniejszych rodzajach kawy na świecie: https://www.barisci.pl/poznaj-4-najpopularniejszych-rodzajow-kaw/.