Surowa kawa może być przechowywana przez lata, tylko jeśli jest odpowiednio przechowywana. Jak przechowywać paloną kawę w naszym domu zachowując świeży aromat?
Podstawową rzeczą jest hermetyczny pojemnik, dobrze zamknięty, z dala od zewnętrznych zapachów i wilgoci. Zaleca się zawsze używać kawy świeżo po paleniu, ale powiedzmy sobie szczerze, że każde gospodarstwo domowe kupuje kawę w dużych ilościach, a jej spożycie trwa czasami nawet do 1 miesiąca. Ważne jest aby wiedzieć, że palone ziarna kawy są mniej podatne na utlenianie niż palone ziarna kawy mielonej.
1. Czy kawa powinna być przechowywana w lodówce?
Wysoka temperatura przyspiesza utlenianie się kawy. Logiczne jest, że kawa powinna znajdować się w kuchni, ponieważ tam zazwyczaj znajduje się ekspres do kawy. Istnieje jednak wiele źródeł ciepła, takich jak piekarnik, kuchenki, tostery, a nawet para podczas gotowania. Nie ma jednak sensu trzymać kawy w lodówce, chyba że jest zapakowana próżniowo. Przechowywanie kawy w lodówce bez opakowania próżniowego szkodzi wilgotności i zapachom w lodówce. Dobrze zamknięta kawa może być przechowywana w szafkach.
2. Opakowania zamknięte próżniowo
Ziarna kawy w kontakcie z powietrzem utleniają się tracąc aromat i smak. Eliminuje również olejki eteryczne, które sprawiają, że kawa jest kremowa. Idealnie byłoby utrzymywanie ziaren kawy w próżni, ale wiemy, że w domach nie mamy maszyn do pakowania i opróżniania opakowań. Możemy jednak użyć torebek z zamkiem błyskawicznym, usuwając jak najwięcej tlenu poprzez ściśnięcie i zamknięcie torebki.
Istnieją też szczelne plastikowe pojemniki, które zazwyczaj bardzo dobrze izolują ziarna, ale nie jesteśmy w stanie wyeliminować powietrza, które pozostaje w środku. Innym trikiem byłoby użycie folii spożywczej tuż nad poziomem kawy w pojemniku, co gwarantuje najmniejszą ilość powietrza docierającą do ziaren.
Kawa z Brazylii.
Brazylia jest największym producentem kawy na świecie. Brazylijska kawa pokrywa 30% światowej produkcji kawy, z kolei jest drugim co do wielkości konsumentem kawy na świecie. Jednocześnie kawa brazylijska ma wiele niuansów, ponieważ uprawia się tam wiele rodzajów lub odmian kawy.
Jej jakość może wahać się od średniego standardu do ekstremalnej jakości, a wynika to z wielkości geograficznej i historii tego regionu jako producenta kawy.
Czy wiesz, że to właśnie rząd brazylijski promował rozwój kawy rozpuszczalnej, aby zarządzać nadwyżkami produkcyjnymi? W Brazylii ponad 3 miliony osób uczestniczy w procesie produkcji kawy, a wiele kaw, które widzimy w supermarketach, pochodzi w części lub w całości z tego regionu świata
Ciekawostki dotyczące brazylijskiej kawy
30% światowej produkcji kawy pochodzi z Brazylii.
Jest to kraj o największej powierzchni uprawnej, z największą liczbą gospodarstw rolnych na świecie.
Brazylijska kawa jest zbierana od maja do września.
Brazylia jest największym dostawcą kawy do Stanów Zjednoczonych.
Jeżeli potrzebujesz ubrania gastronomiczne – zajrzyj na tę stronę.