Napoje energetyczne lub tak zwane „energetyki” to napoje po które coraz częściej sięgamy w ostatnich latach. Jest ich naprawdę sporo i jest w czym wybierać.

Napoje energetyczne, czyli tzw. energetyki – podstawowe informacje

Do ich wypicia namawia się nas często w reklamach. Wydają się stosunkowo niegroźne i bardzo łatwo je znaleźć w sklepie (są też stosunkowo niedrogie). Działają naprawdę krótko, a z pewnością na długo mogą pozostawić szkody w naszym organizmie. Czy na pewno warto po nie sięgać? Przypatrzmy się kilku podstawowym faktom i wiadomościom na temat napojów energetycznych. Napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu, ponieważ zawierają mieszankę dużej ilości kofeiny i tauryny.

To naprawdę niebezpieczna mieszanka, bo wystarczy jedna puszka, żeby dostać zawału. Co prawda nie zdarza się to często, bo zazwyczaj osoby chore nie piją energetyków, ale zdarzały się przypadki, że zdrowe osoby umierały, gdy okazało się, że dostały zawału po wypiciu energetyka. Dodatkowo wiele osób lubi łączyć energetyki z alkoholem, co jest niebezpieczne dla życia, a jeśli nawet nic się nie stano, to nasza wątroba będzie próbowała pozbyć się wielu złych substancji jeszcze przez długi czas od wypicia takiej mieszanki. Ile kofeiny jest w napojach energetycznych? Nawet 10 razy więcej niż nasz organizm może przyjąć – tak twierdzą amerykańscy naukowcy.

Czy warto wlewać do naszych żołądków taką ilość? Zdecydowanie lepiej wypić filiżankę kawy – jest to bezpieczniejsze i zarazem zdrowsze rozwiązanie dla naszego organizmu. W skład energetyków często wchodzi również witamina B, co jest akurat plusem, bo organizm potrzebuje jej przy wzmożonym wysiłku. Nie jest to jednak żaden argument, który mógłby obronić skład napojów energetycznych, ponieważ znajduje się w nich o wiele więcej złych substancji. Oto kilka z nich: błękit brylanowy, karagen, benzoesan sodu.

Więcej artykułów o zdrowiu znajdziesz w serwisie www.pilka-nozna.pl.

Podsumowanie o energetykach

Dodaje się je dla polepszenia smaku, a mogą one podrażniać żołądek, powodować mdłości czy powodować powstanie wrzodów żołądka. Warto też dodać, że puszka napoju energetycznego (zazwyczaj to 250ml) zawiera ok. 30 – 45g cukru. To zdecydowanie za dużo. Czy napoje energetyzujące na pewno są bezpieczne? Zadajcie sobie to pytanie, gdy następnym razem sięgniecie po jeden z popularnych energetyków.