Yerba mate to napój, który z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy. Dla wielu osób stał się on codzienną rutyną, zdrowym zamiennikiem kawy i krokiem ku lepszemu życiu.

Jednak dla części osób, nie jest wskazane, aby pić yerba mate. Dlaczego wszyscy nie mogą korzystać z tego niezwykłego napoju?

Właściwości yerba mate, które mogą być wadą

Częściowo odpowiedzią na pytanie, dlaczego nie wszyscy mogą pić yerba mate, są jej właściwości. Konkretniej zaś niektóre składniki, jakie są na długiej liście około 200 substancji.

Yerba mate zawiera przykładowo kofeinę i ksantyny, czyli składniki o działaniu pobudzającym. Jak wiadomo, nie wszyscy mogą spożywać kofeinę lub ksantyny, zwłaszcza w dużym stężeniu. Taka duża ilość zaś występuje właśnie w yerba mate. Drugim powodem może być jej działanie moczopędne. Yerba bardzo szybko wywołuje potrzebę pójścia do toalety, co nie zawsze jest dobre. Przykładowo, kiedy idziemy na miasto i utkniemy w korku. Takie działanie jest również niepożądane w przypadku odwodnienia czy dużych upałów. Wtedy najlepiej ograniczyć picie yerby.

Trzecia rzecz, którą trzeba wiedzieć na temat właściwości yerby to jej działanie na żołądek. Ogólnie yerba mate zawiera wiele potrzebnych substancji, dzięki którym nasz organizm lepiej funkcjonuje. Jednak w przypadku wrzodów żołądka może ona je podrażniać. Między innymi, przez wcześniej wymienioną kofeinę.

Kto może pić yerba mate?

Yerba mate jest ogólnie polecana osobom, które potrzebują kopa energii, ale także pomocy w koncentracji.

Do takiej grupy należą choćby studenci przed sesją, osoby pracujące biurowo, informatycy, czy także streamerzy internetowi. Ten napój to bardzo dobry zamiennik kawy, który nie wypłukuje magnezu, a nawet go dostarcza. Razem z wieloma innymi ważnymi składnikami odżywczymi. W związku z tym osoby na diecie, czy sportowcy również skorzystają z picia yerba mate. Yerba mate jest po prostu dla osób, potrzebujących energii, pomocy w skupieniu, chcących zdrowiej się odżywiać i czuć się lepiej każdego dnia. Jednak z pewnymi wyjątkami.

Więcej artykułów o nowoczesnym i zdrowym stylu życia, a także modzie i luksusach, znajdziesz w portalu https://www.lans.pl/.

Kto musi rezygnować z yerba mate?

Chociaż w Ameryce Południowej każda grupa wiekowa pije yerba mate, my nie polecamy jej dla dzieci. Głównie przez wzgląd na dużą zawartość kofeiny.

Nie jest ona potrzebna młodym. Jeśli zaś chcą poznać smak yerba mate, proponujemy podanie późniejszych zaparzeń, na przykład piątego, który nie będzie zawierać kofeiny. Z yerba mate muszą zrezygnować również kobiety w ciąży. Tutaj również powodem jest kofeina i podobnie – rozwiązaniem mogą być późniejsze zaparzenia. Jak już wspomnieliśmy, poważny przeciwwskazaniem do picia yerba mate są wrzody żołądka. Osoby z tym schorzeniem powinny całkowicie zrezygnować z yerba mate, aby nie pogarszać swojego stanu. Także osoby odwodnione lub podczas dużych upałów warto zmniejszyć ilość picia yerba mate, lub odpowiednio zwiększyć ilość pitej wody.